Apželdinti arba prilydomi stogai Lietuvoje

stogaiNaršant internete galima rasti įvairiausių palyginimų stogo dangų tipų: plieniniai ir šiferiniai stogai, akmeniniai ir moliniai (betoninių) čerpių stogai. Visi šie stogai turi savo pliusų ir minusų, nors vienam žmogui tas pats minusas gali būti ir pliusu. Viskas individualu ir asmeniška. Pastebėjau, kad kitiems žmonėms svarbiausia spalva, o ne stogo tipas. Svarbiausias kažkoks stogas virš galvos.

Apželdinti stogas ir prilydomi stogai yra ir labai panašūs ir labai skirtingas. Panašumas jų tas, kad po apželdintos stogo dangos žole klojama prilydoma danga ir ne vienas jos sluoksnis.

O skiriasi labiausia tai kaina. Apželdinti stogai yra daug kartų brangesni ir sudėtingesnį montuoti. Juk prisipažinkite, apželdintų stogų Lietuvoje beveik nėra. Aš asmeniškai mačiau tik du namus su apželdintu stogu: pajūryje ir prie plento važiuojant iš Kauno link Alytaus. Pirmas variantas buvo kavinė, o antras- reklaminis namukas.

O kaip su prilydomais stogais? Jų pas mus krašte devynios galybės. Juk kiekvienas daugiabutis yra uždengtas prilydoma stogo danga, aišku yra išimčių, bet ne tame esmė. Prilydomi stogai yra patys pigiausi, juos sumontuoti moka kiekvienas meistras. Aišku yra išrasta įvairiausių storių ir sluoksnių prilydomų stogų. Ar tai geri stogai? Mano subjektyvia nuomone- ne. Šie stogai neskirti mūsų klimatui, pas mus per daug drėgna, per didelį temperatūros svyravimai. Stovėdamas sniegas ant tokių stogų po truputi atšyla, o staigiai pašalus susidaro ledas. Ledas drasko prilydomos stogo dangos sluoksnį ir per ilgesnį laiką pradeda skverbtis vanduo. Žinoma yra labai gerų ir brangių prilydomų prilydomų dangų, kurios turėtų būti ilgaamžės, bet jų beveik niekas nemontuoja, nes brangu. Žmonės dažniausiai montuoja vienas pigiausių prilydomų dangų, o paskui kas keletą metų jas atnaujina- ant viršaus užlydo naują dangą.

Apželdinti stogai yra prestižiniai, jie daug kartų brangesnį, bet užtat ir išskirtiniai. Šiuolaikinio apželdinto stogo nereikia prižiūrėti, pasėjama speciali žolė, kuri būna tokia tanki, jog joks kitas augalas nesugeba pasisėti. Taip pat žolė neauga į aukšti, todėl jos pjauti nereikia. Šie stogai sunkesni, todėl jų montavimą reikią suprojektuoti iš anksto.