Maisto papildai – tai žmogaus mitybą papildantys elementai. Šie elementai yra dar labiau reikalingesni sportuojantiems žmonėms, kuriems dėl patiriamo fizinio krūvio reikia įvairių maistinių medžiagų atsistatymui. Šiame straipsnyje apibūdinsime populiariausius maisto papildus bei jų derinius, kurie yra subalansuoti bei tinkami sportininkams – besitreniruojantiems treniruoklių salėse, bėgikams, kovos menų atstovams ir pan.
Nors sportininkų fiziniams rezultatams pagerinti yra nemažai įvairių maisto papildų, visgi pradėti bei didžiausią dėmesį skirti reikėtų paprastiems vitaminų bei mineralų kompleksams. Vitaminai ir mineralai reikalingi tiek nesportuojantiems, tiek sportuojantiems žmonėms, visgi dėl pastarųjų patiriamo fizinio krūvio vitaminų bei mineralų poreikis tik išauga. Visi turbūt esate girdėję, jog intensyvaus fizinio krūvio metu iš organizmo pasišalina įvairūs mineralai ir norint pastaruosius atstatyti mes privalome juos gauti su maistu ar maisto papildu. Norėdami užtikrinti sveiką organizmo būklę būtina gauti visus reikiamus vitaminus bei mineralus.
Kitas, nemažiau svarbus maisto papildas sportininkams – BCAA aminorūgštys. Pastarosios, trumpai tariant, yra atsakingos už atsistatymą po fizinio krūvio. Kuo greičiau atsistatome po fizinio krūvio, tuo greičiau bei efektyviau galime treniruotis iš naujo, tuo geresnių sportinių rezultatų galime pasiekti. Jeigu sportininkas patiria intensyvias treniruotes – BCAA aminorūgštys privalo būti jo maisto papildų racione.
Be vitaminų, mineralų bei BCAA aminorūgščių nereikėtų užmiršti ir baltyminių kokteilių. Baltymai yra ypač svarbi maistinė medžiaga – raumenų statybinė medžiaga. Didžiąją dalį baltymų sportininkai privalo gauti iš maistinių produktų – žuvies, mėsos, kiaušinių, varškės ir kt. Visgi, dažniausiai itin didelius baltyminio maisto kiekius yra sunku suvalgyti, todėl puikiai gali pasitarnauti greitai paruošiami bei baltymų atžvilgiu itin koncentruoti baltyminiai kokteiliai. Pastarieji yra greitai bei lengvai virškinami. Būtent dėl savo greito pasisavinimo baltyminiai kokteiliai yra idealus pasirinkimas vartoti po fizinės veiklos. Po fizinės veiklos yra ypač svarbu atstatyti išnaudotas glikogeno (energijos) atsargas – tam puikiai tinka greitieji angliavandeniai, pavyzdžiui, vaisius (bananas). Visgi, tik angliavandenių neužtenka – būtina greitai gauti ir baltymus. Dėl savo greito pasisavinimo, baltyminiai kokteiliai yra puikus pasirinkimas po treniruotės ar ryte tik prabudus po organizmo „nakties bado“.
Kitas, plačiai naudojamas maisto papildas sportiniams rezultatams gerinti – kreatinas. Kreatinas yra seniai žinomas bei saugus (įrodyta moksliniais tyrimais) maisto papildas, puikiai tinkantis raumenų jėgai bei masei didinti. Kreatinas – tai trijų aminorūgščių – glicino, metionino ir arginino junginys. Kreatinas padeda atstatyti energijos atsargas organizme taip leisdamas ilgiau bei sunkiau treniruotis, o taip pat kreatinas pats panaudojamas kaip energijos šaltinis. Negana to, kreatinas padeda raumenų ląstelėms „sugerti“ į save vandenį, taip padidindamas baltymų sintezę, raumenų apimtį, jėgą bei masę.
Kiti maisto papildai dažniausiai yra parenkami pagal sportininko poreikius. Jeigu pastarajam reikia energijos ar geresnio raumenų „pumpo“ prieš treniruotę – vartojami azoto oksidą skatinantys prieštreniruotiniai produktai, argininas, citrulino malatas, beta alaninas ir pan. Jeigu sportininkas nori sudeginti nereikalingus riebalus, vartojami riebalų degintojai, karnitinas ir pan. Jei sportininkas nori pakelti testosterono lygį – renkamasi tarp testosterono skatintojų, tribulus terrestris ekstraktų, D-asparto rūgšties ir pan.
Taigi, maisto papildų yra įvairiausių. Būtina suprasti, jog maisto papildų pasirinkimas reikalauja bent jau minimalaus supratimo apie maisto papildus, jų vartojimą poreikį ir pan. Tik teisingai parinkti bei kiekvienam individualiai pritaikyti maisto papildai duos geriausią efektą. Jeigu patiems trūksta kompetencijos išsirinkti tinkamus maisto papildus – pasitarkite su maisto papildų specialistais.